Rekondice Sedmihorky 9/2012

V měsíci září využili naši členové nabídky Brněnského klubu zúčastnit se rekondičního pobytu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Vyjíždí se vždy z Brna, kam se účastníci sjedou z širokého okolí. Autobus, kterým odjedeme z Brna je k dispozici po celou dobu pobytu což je velkou výhodou. Každý den vyjíždíme z místa pobytu na různé památky v daném regionu. A nebylo tomu jinak i tentokrát. Naše první zastávka byla prohlídka zámku Hrádek u Nechanic. Pak jsme se vydali do cíle naší cesty Sedmihorek.

Sedmihorky jsou vesnice, část obce Karlovice v okrese Semily. Jádrem dnešní obce byly vodoléčebné lázně, které v letech 1839-41 založil turnovský lékař Antonín Vincenc Šlechta. Název získaly podle minerálního pramene „Sedmihorka“, známeho od r. 1702. Roku 1945 byly jako součást panství Hrubá Skála znárodněny podle Benešovských dekretů a přeměněny na zotavovnu ROH, po revoluci 1989 byly převedeny na obchodní společnost.

První den pobytu jsme se dopoledne vydali na vrch Kozákov, s rozhledem do dalekého okolí a pak do Turnova, města známého jako město drahých kamenů. Dominantou města je chrám Narození Panny Marie, stojící na Mariánském náměstí.

Odpoledne jsme se přesunuli na prohlídku pivovaru Svijany, který se nachází v obci stejného jména a je šestým největším pivovarem u nás. Prohlídka končila ochutnávkou ke spokojenosti všech zúčastněných.

V dalších dnech jsme si prohlédli zámek Sychrov, včetně zámeckého parku, hrad Valštejn, zámek Hrubá skála, Hrubý Rohozec, hrad Trosky, s nádhernými výhledy do širokého okolí. Městečko Rovensko pod Troskami, kde se nachází vzácná stavba dřevěné zvonice z roku 1630 se třemi zvony, obrácenými srdcem vzhůru a gotický kostel sv. Václava. Poslední návštěvou byl Jičín, který je vstupní branou do Českého ráje. V centru města se nachází množství zachovalých stavebních kulturních památek a to Valdštejnský zámek, Valdická brána, Jezuitská kolej, kostel sv.Jakuba, kostel sv.Ignáce a synagoga.

K nezapomenutelným zážitkům patří také prohlídka Prachovských skal, které jsou státní přírodní rezervací již od r. 1933.

Během rekondice nás navštívili zástupci firem Dansac, ConvaTec a Weland, kteří nám představili novinky a vylepšení stomických pomůcek, ale také krátké programy ve formě soutěží nebo testů.

Vyslechli jsme odborné přednášeky MUDr. S.Nečesánkové a MUDr. V. Vraspíra, po kterých následovala řada dotazů k daným tématům.

Celou dobu pobytu byla přítomna stomasestra Dragica Křenková, která zasahovala při drobných zdravotních problémech, podávala rady a vysvětlovala postupy při ošetřování stomie.

K těm zábavnějším chvilkám pobytu patří již tradiční čtvrteční večírek, tentokrát ve stylu „Country“.

Velmi zajímavé bylo povídání manželů Strnadových o výjezdu do Číny, včetně promítání fotografií.

Mezi účastníky rekondice jsou také zdatní muzikanti, kteří svou hrou na kytaru a harmoniku se postarají o dobrou zábavu a zpěv.

Program a organizace celého rekondičního pobytu lze hodnotit jenom pozitivně. Jako bonus se počítá vyjde-li počasí a hlavně neprší. Poděkování patří J.Strnadové a jejímu týmu, který akci připravuje a organizuje.

Za náš klub děkuje M.Martincová, předsedkyně klubu.