Rekondice Český Krumlov 9/2010

Nabídku rekondičního pobytu brněnského klubu v Českém Krumlově využilo 8 členů našeho klubu a 2 rodinní příslušníci.

První naší zastávkou po výjezdu z Brna byl Chýnov, kde jsme měli objednán oběd. Naše cesta směřovala dál k jaderné elektrárně Temelín, kde jsme měli zajištěnou názornou přednášku. Před návštěvou Temelína jsme se zastavili v lázeňském městě Bechyni, kde jsme si prohlédli náměstí, prošli okolí zámku a také jsme viděli významnou technickou památku z let 1926 – 1928, most zvaný Duha.
Příští den jsme absolvovali výlet do kláštera Zlatá Koruna, který je jedním z našich nejznámějších a umělecky nejnáročnějších klášterů a je nyní národní kulturní památkou. Pak jsme se vydali do obce Holubov, k sedačkové lanovce, která nás vyvezla na horu Kleť, jež je nejvyšším vrcholem Blanského lesa - 1038 m. Na vrcholu stojí kamenná rozhledna. Počasí nám přálo, viděli jsme horské hřbety Šumavy a Novohradské hory.
Ve středu jsme se vydali do Českých Budějovic. Dominantou města je 72 m vysoká goticko-renesanční Černá věž. Veřejnosti je přístupná, většina z nás ji vystoupala a těšila se z krásného rozhledu do širokého okolí. Občerstvení jsme měli ve známých Masných krámech.
Ve čtvrtek nás čekala projížďka lodí po Lipenském jezeře. Počasí nám opravdu přálo, sluníčko svítilo a nálada byla velmi dobrá. Po ukončení plavby jsme vyjeli po proudu Vltavy a zastavili se u Čertovy stěny. Druhá zastávka byla ve Vyšším Brodě, kde jsme si zvenku prohlédli cisterciácký klášter, který je od r. 1995 národní kulturní památkou.
Další den, za krásného slunečného počasí jsme navštívili Rožmberk. Městečko leží v hlubokém údolí Vltavy. Na břehu na ostrohu, ze tří stran obtékaném Vltavou stojí bývalý hrad. Tvoří jej torzo tzv.Horního hradu a níže položený Dolní hrad ze začátku 14. století. Historické interiéry Dolního hradu jsme si prohlédli.
V sobotu, poslední den našeho putování jsme se vydali do malebné vesnice Holašovice, která byla pro svou jedinečnost v r. 1998 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Po prohlídce návsi jsme se vydali za vesnici, kde místní obyvatelé, manželé Jílkovi, vytvořili tzv. Holašovické Stonehenge, sbírku kamenů, které prý mají léčivé účinky.
Poněvadž jsme celý týden měli určen program většinou jen na dopoledne, zbývalo nám dostatek času na prohlídku Českého Krumlova, jak města, tak i zámku a jeho zahrad.
Český Krumlov je městskou památkovou rezervací zařazenou také do UNESCO. Prohlédli jsme si také kostel sv. Víta a také hodně diskutované otáčivé divadlo v zahradě zámku.
Večery jsme věnovali přednáškám lékaře MUDr.Václava Vraspíra a odborným radám stomasestry Olgy Tellerové , a kteří se nám věnovali po celou dobu pobytu.
Navštívili nás také obchodní zástupci firem a to Welland Medical Rokycany, Dansac Brno, Lipoelastic Val.Meziříčí a ConvaTec. Mimo prezentace zdrav. pomůcek nám připravili také kulturní program, soutěže apod.
Celý týden rekondičního pobytu byl velmi příjemný, vládla dobrá nálada a spokojenost, nejen s pečlivě vybraným programem, ale i ubytováním, stravováním a také s přístupem řidiče k našim požadavkům.
Děkujeme brněnskému klubu, že nám umožnil účast na této rekondici.